Cei mai buni sportivi ai CSU Politehnica Iaşi în anul 2017

Clubul Sportiv Universitar Politehnica Iaşi şi-a desemnat laureaţii pe anul 2017. Cel mai bun sportiv a fost desemnat puşcaşul Iordache Dragomir, sportivul pregătit de antrenorul Mihai Axinte având ca principală performanţă un loc 2 la Campionatele Mondiale de juniori.

Locul secund în ancheta clubului a fost ocupat de şahista Miruna Lehaci, campioană mondială şcolară şi medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de juniori. Podiumul este completat de judoka Mircea Croitoru şi Vlăduţ Simionescu, sportivi pregătiţi de prof. Costel Năftică.

 

Topul celor mai buni sportivi ai CSU Politehnica Iaşi în 2017:

 

  1. IORDACHE DRAGOMIR – Tir-puşcă (antrenor Axinte Mihai)

LOC II C.M. JUNIORI

MULTIPLU C.N. SENIORI, TINERET, JUNIORI

RECORDURI NAȚIONALE

 

  1. LEHACI MIRUNA – Şah (antrenor Manole Vasile)

LOC I C.M. ȘCOLAR

LOC III C.M JUNIORI

LOC I SUPERLIGĂ ECHIPE

LOC I CUPA ROMÂNIEI

MULTIPLĂ CAMPIOANĂ NAȚIONALĂ JUNIORI

 

  1. CROITORU MIRCEA – Judo (antrenor Năftică Costel)

LOC I CUPA EUROPEANĂ SENIORI

LOC III CUPA MONDIALĂ SENIORI

MULTIPLU MEDALIAT C.N. SENIORI

 

  1. SIMIONESCU VLAD – Judo (antrenor Năftică Costel)

LOC I CUPA MONDIALĂ SENIORI

LOC III CUPA EUROPEANĂ SENIORI

MULTIPLU CAMPION NAȚIONAL SENIORI

 

  1. ROTARIU VLAD – Tir-puşcă (antrenor Axinte Mihai)

MULTIPLU C.N. JUNIORI INDIVIDUAL ȘI ECHIPA

 

  1. TĂNASE ALEXANDRU – Tir-puşcă (antrenor Axinte Mihai)

LOC I C.N. TINERET

MULTIPLU MEDALIAT C.N. JUNIORI

 

  1. STOLERIU GEORGE – Şah (antrenor Manole Vasile)

LOC III C.M. ȘCOLAR

MULTIPLU CAMPION NAȚIONAL JUNIORI

 

  1. BULMAGA IRINA – Şah (antrenor Danilov Vladimir) LOC V C.E. ECHIPE SENIOARE

LOC I SUPERLIGĂ ECHIPE

VICECAMPIOANĂ NAȚIONALĂ SENIORI

 

  1. SAUCĂ ALEXANDRU – Tir-pistol (antrenor Săcăleanu Ion)

MULTIPLU CAMPION NAȚIONAL SENIORI

 

  1. AXINTE MIHAI – Tir-puşcă (antrenor Apetroaie Rodica)

MULTIPLU MEDALIAT C.N. INDIVIDUAL ŞI ECHIPE SENIORI

 

  1. OBADĂ EMA – Şah (antrenor Manole Vasile)

LOC I C.M. ȘCOLAR BLITZ

LOC II CAMPIONATUL UNIUNII EUROPENE

MULTIPLĂ CAMPIOANĂ NAȚIONALĂ JUNIORI

 

  1. CIOBANU IRINA – Tenis de masă (antrenor Gaftea Maria)

LOC I C.N. SENIORI

LOC II ECHIPA SENIORI

 

  1. SPIRIDON GEORGIANA – Atletism (antrenor Viorel Popovici)

LOC II CAMPIONAT BALCANIC JUNIORI

LOC VI FOTE

MEDALIATĂ CN JUNIORI

 

  1. LEADAVSCHI VLADIMIR – Badminton (antrenor Popa Alina)

MULTIPLU MEDALIAT C.N. TINERET

 

ECHIPE

 

  1. RUGBY feminin loc I SUPERLIGA + loc II Cupa României – antrenor Tarcan Neculai

 

  1. TIR puşcă – loc I CN echipe glonţ + loc II Cupa României glonţ – antrenori Axinte Mihai şi Apetroaei Rodica

 

  1. ŞAH feminin – loc I SUPERLIGĂ + loc I Cupa României – antrenori Ungureanu Vlad şi Danilov Vladimir

 

  1. TENIS DE MASĂ – loc II SUPERLIGĂ – antrenor Gaftea Maria

 

  1. JUDO – loc III SUPERLIGĂ – antrenori Năftică Costel şi Bordea Constantin

 

  1. ŞAH masculin – loc IV SUPERLIGĂ – antrenori Ungureanu Vlad şi Danilov Vladimir

 

  1. HANDBAL – SUPERLIGA – antrenori Spiridon Florin şi Bădulescu Cornel

 

  1. RUGBY masculin – SUPERLIGA – antrenori Raţiu Cosmin şi Iftode Ioan

 

  1. BASCHETSUPERLIGĂ – antrenori Tsirogiannis Yannis, Bojan Hristovski şi Pintilie Costel

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *