Puşcaşul Dragomir Iordache, cel mai bun sportiv al Iaşiului în anul 2017

Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Iaşi a stabilit ierarhiile celor mai buni sportivi ieşeni pe anul 2017, la categoriile sporturi olimpice, sporturi neolimpice şi arte marţiale.

La secţiunea “olimpice”, puşcaşul Dragomir Iordache a fost desemnat cel mai bun sportiv al Iaşiului în acest an, în ancheta DJTS. Sportivul de la CS Politehnica este pregătit de antrenorul Mihai Axinte şi s-a remarcat în 2017 la Campionatele Mondiale de juniori, unde a obţinut medalia de argint. Pe locul secund în clasamentul DJTS se situează halterofilul Ilie Ciotoiu, de la clubul CFR, iar podiumul este completat de judoka Vlăduţ Simionescu, de la CS Politehnica. La categoria “sporturi neolimpice”, cel mai bun sportiv ieşean a fost desemnat Lucian Popa (fitness, CSM), locurile următoare fiind ocupate de Gabriela Ivan (radioamatorism, CSM Iaşi) şi Miruna Lehaci (şah, CS Politehnica).

La arte marţiale, podiumul este format din trei karateka de la CS Enpi Iaşi pregătiţi de Constantin Adăscăliţei şi Răzvan Popa: Iulian Dumitraş, Marius Adăscăliţei, Bianca Balaur.

 

Clasamentele celor mai buni sportivi ieşeni în anul 2017:

 

Sporturi olimpice

  1. Dragomir Iordache (tir-puşcă, CS Politehnica, antrenor Miha Axinte) – vicecampion mondial la juniori.
  2. Ilie Ciotoiu (haltere, CS CFR Iaşi, antrenor Dănuţ Fron) – două medalii de argint şi una de bronz la Campionatul European de tineret – categoria 56 kg.
  3. Vlăduţ Simionescu (judo, CS Politehnica, antrenor Costel Năftică) – locul I la Cupa Mondială, locul III la Cupa Europei).
  4. Mircea Croitoru (judo, CS Politehnica, antrenor Costel Năftică) – locul I la Cupa Europei, locul III la Cupa Mondială).
  5. Eusebiu Tîrjoman (box, CSM-AS Com-Valea Lupului, antrenor Ioan Băetu) – categoria 50 kg, locul III la CE de cadeţi.
  6. Echipa de tir cu arcul field CSM – CSŞ Unirea(Valentin Rusu, Ştefănel Cojocaru, Cosmin Frai), pregătită de Constantin Frai şi Cezar Alexandrescu, locul IV la CE de juniori.
  7. Georgiana Spiridon(atletism, CS Politehnica, antrenor Viorel Popovici), vicecampioană balcanică de junioare şi locul VI la FOTE (Festivalul Olimpic al Tineretului European), la 3000 m.
  8. Catrinel Ţipişcă (scrimă, CSM,  Alexandru Siriţeanu, Radu Tofan) – locul VI la CE de sabie cadeţi.
  9. Patricia Cireş(canotaj, CSM – LPS, Sorin Băhnărel) – campioană balcanică la junioare în barca României de 8^1 şi bronz la simplu.
  10. Alin Anton(atletism, LPS, Rodica Dudău) – campion balcanic de cadeţi la 110 m garduri şi locul III la 4X100 m.

 

Sporturi neolimpice

  1. Lucian Popa(fitness, CSM, Felicia şi Christian Russ) – campion mondial de juniori, locul V la CM de seniori
  2. Gabriela Ivan(radioamatorism, CSM) – o medalie de aur, una de argint şi trei de bronz
  3. Miruna Lehaci(şah, CS Politehnica, Vasile Manole): campioană mondială şcolară locul III la CM de junioare
  4. Ema Obadă(şah, CS Politehnica, Vasile Manole): campioană mondială şcolară l;a blitz, vicecampioană europeană de cadete la şah clasic)
  5. Sebastian Scânteianu(fitness, CSM, Felicia şi Christian Russ): campioană europeană de junioare şi locul VI la CE de senioare
  6. Diana Ene(radioamatorism, CSM, Gabriela Ivan): două medalii de bronz la CM seniori
  7. George Stoleriu(şah, CS Politehnica, Vasile Manole): locul II la blitz, locul III la clasic la CM şcolare
  8. David Gavrilovici(gimnastică aerobică, CS Gimniş, Bogdan Bantă): două medalii de argint şi una de bronz la CE de juniori
  9. Alexandra Vicu(fitness,CSM, Felicia şi Christian Russ): o medalie de aur şi una de argint la Cupa Mondială de seniori
  10. Mihnea Costachi(şah, CS Politehnica, Vlad Ungureanu) – locul IV la CM şcolar.

 

Arte marţiale

  1. Iulian Dumitraş(karate tradiţional, CS Enpi, Constantin Adăscăliţei, Răzvan Popa): două medalii de bronz la CM de seniori şi una la Cupa Mondială
  2. Marius Adăscăliţei(karate tradiţional, CS Enpi, antrenori Constantin Adăscăliţei, Răzvan Popa): campion mondial de seniori pe echipe
  3. Bianca Balaur(karate tradiţional, CS Enpi, antrenori Constantin Adăscăliţei, Răzvan Popa): o medalie de aur, una de argint şi una de bronz la CM de cadeţi.
  4. Mihai Baciu(vovinam viet vo dao, CS Activ Vo, Vasile Ichim) – o medalie de bronz la CM
  5. Ştefan Ciubotariu(vovinam viet vo dao, CS Activ Vo, Vasile Ichim): două  titurii europene de juniori.
  6. Timotei Baciu (vovinam viet vo dao, CS Activ Vo, Vasile Ichim): un titlu european de juniori

CAS.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *