Sorana Cîrstea și Monica Niculescu, eliminate în sferturi de finală la Shenzhen Open

Participante la primul turneu de tenis din 2019, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea s-au oprit în sferturile de finală la Open-ul de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari.

Aflată pe locul 99 mondial și venită din calificări, Monica Niculescu a ratat accesul în semifinale fiind învinsă cu scorul de 2-6, 7-6/4, 6-1, de chinezoaica Yafan Wang (locul 70 WTA). Meciul a durat două ore şi 20 de minute.

Sorana Cîrstea (locul 86 mondial) a fost eliminată de sportiva americană Alison Riske (62 WTA), care a învins-o cu 7-5, 6-1, după o oră şi 36 de minute. Meciul a început joi, însă a fost amânat din cauza ploii când Cîrstea conducea cu 2-0 în primul set.

Pentru prezenţa în sferturi, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea vor primi, fiecare, câte 13.121 de dolari şi vor acumula 60 de puncte WTA.