SC Popești și CS Tunari au oferit sâmbătă derby-ul ilfovean al etapei cu numărul 18 din Seria a II-a a Ligii a III-a.

Cele două grupări ilfovene au remizat pe stadionul din Popești-Leordeni. Abia după 70 de minute de joc a fost deschis scorul. Au făcut-o gazdele prin reușita lui Robert Constantinescu. După un sfert de oră însă, oaspeții au restabilit egalitatea prin golul lui Alin Ilin, care a închis și jocul. Astfel, la scorul de 1-1 s-a încheiat derby-ul ilfovean dintre Popești-Leordeni și CS Tunari.

VEZI AICI DETALII DESPRE MECI

Popești-Leordeni a căzut pe locul 5 în urma acestui rezultat, fiind depășită de către Progresul Spartac la golaveraj. Cele două echipe au câte 32 de puncte. De cealaltă parte, Tunari staționează pe locul 6, cu 24 de puncte. Pentru Popești-Leordeni urmează meciul cu Unirea Slobozia, echipa de pe locul 3, în timp ce Tunariul va câștiga la masa verde meciul cu Delta Drobrogea Tulcea, echipă retrasă din campionat.