Cei mai buni sportivi ieșeni în anul 2019. Cum arată ierarhiile DJST Iași la final de an

Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Iași a elaborat clasamentele celor mai buni sportivi ieșeni în anul 2019. Rezultatele prezentate in aceste clasament au fost transmise de structurile sportive cu activitate sportiva de performanta din Jud. Iasi. Directia Judeteana Pentru Sport si Tineret Iasi a centralizat rezultatele transmise si a finalizat Clasamentul avand la baza ca sistem de punctaj grila MTS.

Iată ce sportivi au punctat:

 

SPORTURI OLIMPICE
CEOBANU FLORIN – CANOTAJ – CSM IASI – UNIREA IASI
Antrenor – BAHNAREL SORIN – ATOMEI CIPRIAN
Locul I – Campionat European – 8+1 – Tineret
Locul IV – Campionat Mondial – 8+1 – Tineret
Locul II – Cupa Mondiala – 8+1 – Seniori

MOROSANU ANDRADA – CANOTAJ – CSM IASI – UNIREA IASI
Antrenor – CSERHATI ADRIANA – BAHNAREL SORIN
Locul III – Campionat Mondial – 4X – Juniori
Locul V – Campionat European – 4X – Juniori
Locul I – Campionat Balcanic – 4X – Juniori
Locul I – Campionat Balcanic – 2X – Juniori

SIMIONESCU VLAD – JUDO – CS POLITEHNICA IASI (FOTO)
Antrenor – NAFTICA COSTEL
Locul III – Grand Slam – 100 kg – Seniori
Locul III – Grand Prix – 100 kg – Seniori

CIRES PATRICIA – CANOTAJ – CSM IASI – UNIREA IASI
Antrenor – CSERHATI ADRIANA – BAHNAREL SORIN
Locul III – Campionat Mondial – 4X – Juniori
Locul V – Campionat European – 4X – Juniori
Locul I – Campionat Balcanic – 4X – Juniori

URSACHI RAZVAN – SCRIMA CSM IASI
Antrenor – TOFAN RADU – SIRITEANU ALEXANDRU
Locul I – Campionat European – Sabie – Tineret
Locul III – Jocuri Mondiale Universitare – Sabie – Seniori
Locul IV – Campinat Mondial U23

COZMULEANU CODRIN – SCRIMA CSM IASI
Antrenor – SIRITEANU ALEXANDRU – LUPEICA ALIN
Locul I – Campionat European – Sabie – Tineret

CIDU MATEI – SCRIMA CSM IASI
Antrenor – SIRITEANU ALEXANDRU – LUPEICA ALIN
Locul I – Campionat European – Sabie – Tineret

COBZARU BIANCA – BOX – CFR IASI – CSS UNIREA IASI
Antrenor – NICU BRANZEI – CONSTANTIN BRANZEI
Locul III – Campionat European – 54 kg – Tineret
Locul III – Jocuri Balcanice – 54 kg – Tineret

TARZOMAN EUSEBIU – BOX – CSM GLADIATORUL –COMVAL
Antrenor : Baietu Ion
Locul III – Campionat European 2019 – junior

VERDES ANDREEA – Gimnastica Ritmica – CSS UNIREA IASI
Antrenor – RADU CATALINA
Locul V – Jocuri Europene – seniori
Locul I – Maciuci C.N. – seniori
Locul II – Individual compus – Minge si Panglica – C.N. seniori
Locul III – Cerc – C.N.- seniori

SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – CS POLITEHNICA IASI – LPS IASI
Antrenor – Popovici Viorel
Locul I – Campionat Balcanic – Cros – Juniori
Locul II – Campionat Balcanic Sala – 3000m – Juniori
Locul III – Campionat Balcanic Aer Liber – 3000m obstacole – Juniori

 FRAI COSMIN – TIR CU ARCUL – CSM IASI
Antrenor – FRAI CONSTANTIN
Locul IV – Campionat European – Field– Juniori Echipe
Locul V – Campionat European – Field – Juniori Individual

NEDELCU CRISTIAN – TIR CU ARCUL – CSS UNIREA IASI
Antrenor – ALEXANDRESCU CEZAR
Locul IV – Campionat European – Echipe – Juniori
Locul VI – Campionat European – BareBow – Juniori

 TOPLICEANU ELENA – TIR CU ARCUL – CSS UNIREA IASI
Antrenor – ALEXANDRESCU CEZAR
Locul IV – Campionat European – Echipe – Juniori
Locul VI – Campionat European – BareBow – Juniori

SPORTURI NEOLIMPICE
*se ofera 50% din punctajul clasic

IVAN GABRIELA – Radioamatorism – CSM IASI
Antrenor – IVAN GABRIELA
Loc I – Cupa Mondiala – Morse Runner – Seniori
Loc I – Cupa Mondiala – RUFZ XP – Seniori
Loc III – Cupa Mondiala – Receptie Viteza – Seniori
Loc III – Cupa Mondiala – Transmitere – Seniori
Loc III – Cupa Mondiala – Individual Compus – Seniori
Loc III – Cupa Mondiala – Echipe – Seniori

GAVRILOVICI DAVID – Gimnastica Aerobica – CS GIMNIS IASI – CSM IASI
Antrenor –BANTA BOGDAN
Locul I – Cupa Mondiala Egipt – Individual – Seniori
Locul I – Cupa Mondiala Egipt – Perechi – Seniori
Locul IV – Campionat European – Trio – Seniori
Locul I – Cupa Europeana – Trio – Seniori
Locul II – Cupa Europeana – Perechi – Seniori

SERPESCU SEBASTIAN – CULTURISM – CSM IASI
Antrenor – PURICE FELICIA
Locul I – Campionat Mondial – Men’s Physique – Juniori
Locul I – Campionat Mondial – Open

GIRTAN DANIEL – CULTURISM – CSM IASI
Antrenor – PURICE FELICIA
Locul I – Cupa Mondiala – Men’s Physique – Seniori
Locul I – Cupa Mondiala – Open – Seniori

SANDU STEFANA – CULTURISM – CSM IASI
Antrenor – PURICE FELICIA
Locul I – Campionat Mondial – Body Fitness – Juniori

IORDAN ALEXANDRU – CULTURISM – CSM IASI
Antrenor – PURICE FELICIA
Locul IV – Campionat Mondial – Men’s Physique – Juniori
Locul IV – Campionat European – Men’s Physique – Juniori
Locul I – Campionat Balcanic – Men’s Physique – Juniori –

ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM IASI
Antrenor – IVAN GABRIELA
Locul III – Cupa Mondiala – Echipe – Seniori
Locul II – Campionat Balcanic – HST E – Juniori

OBADA EMA – SAH – CS POLITEHNICA IASI
Antrenor – MANOLE VASILE
Loc I – Campionat European Scolar – Clasic – Juniori

STOLERU GEORGE – SAH – CS POLITEHNICA IASI
Antrenor – DANILOV VLADIMIR – UNGUREANU VLAD
Locul II – Campionat European Scolar– Clasic – Juniori
Locul II – Campionat European Scolar – Blitz – Juniori

ARTE MARTIALE
La aceasta categorie au raportat rezultate la competitii internationale doar cel de la CS ENPI
. Mai sunt cei de la CS Blue Kiem care au participat la Campionatele Mondiale de Vovinam
dar care nu au ajuns inca in tara pentru a afla rezultatele. Celelalte Cluburi de Arte Martiale
au participat doar la competitii nationale.

BALAIASA DRAGOS – Campion Mondial si European Seniori
CIUBOTARIU AUREL – Campion European si Vicecampion Mondial Seniori
POSTOLACHE OCTAVIAN – Campion European si multimedaliat Seniori
BALAUR BIANCA – Vicecampioana Europeana si Bronz la Mondiale Juniori

Acest top se poate completa in functie de rezultatele obtinute de cei de la Blue Kiem la
mondiale plus sportivi de la celelalte structuri locale ( cel mai bun de la fiecare club )
Update:
De la CS Blue Kiem puncteaza

TELEMAN BOGDAN ADRIAN – Dublu Vicecampion Mondial si dublu medaliat cu bronz la
Campionatele Mondiale .
Singurii care au mai iesit la competitii internationale la arte martiale sunt CS Risei Iasi care
au obtinut titluri de campioni si vicecampioni mondiali la categoria copii ( nu puncteaza pe
grila dar sunt rezultate de apreciat )

ECHIPE ECHIPAJE
Echipa de sabiefeminin CSM Iasi
Locul I Campionatele Romaniei de seniori
Locul I Campionatele Romaniei de tineret
Locul I Campionatele Romaniei de junior
a
Echipa de sabiemasculinCSM Iasi
Loc II Campionatele Romaniei de seniori
Loc I Campionatele Romaniei de tineret
Echipa de Tir – Politehnica Iasi

Loc I – Campionatele Nationale – Seniori 60 F.C.
8X Loc I – Campionate Nationale – Juniori
Echipa feminina Sah – Politehnica Iasi
Loc I – Campionatele Nationale – Seniori – Sah clasic
Echipa masculina Sah – Politehnica Iasi
Loc I – Campionatele Nationale – Seniori – Sah clasic
NOTA : Rezultatele prezentului Clasament au fost verificate la Federatiile de Specialitate.
Ne cerem scuze pentru erorile aparute in Clasamentul prezentat anterior.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *