VIDEO / România a învins Spania și e în ”optimi” la CM de handbal

Echipa feminină de handbal a României rămâne invincibilă la ediția cu numărul 23 a Campionatului Mondial care se desfășoară în Germania: 19-17 (9-7) cu Spania. Formația noastră și-a asigurat astfel, matematic, calificarea în optimile de finală. Joi, 7 decembrie, de la ora 19.00, România va întâlni Angola.

Disputa cu Spania a fost una pe muchie de cuțit, naționala noastră izbutind desprinderea pe finalul celor două reprize. Condusă în prima parte a întâlnirii, România a izbutit să revină și să se detașeze la două goluri în minutul 17 (8-6). A urmat o perioadă hilară, în care combatantele au irosit atac după atac… Astfel că România, care n-a primit gol timp de 17 (șaptesprezece) minute, a plecat la vestiare conducând pe tabela de marcaj (9-7).

Nici după pauză cele două formații nu s-au descurcat formidabil în atac… Sau ambele s-au dovedit greu de trecut în apărare… Spania a reușit din nou o desprindere la două goluri, însă ultimele 10 minute au fost controlate de Cristina Neagu, Yulia Dumnaska și colegele sale. Pe un final încins, Eliza Buceschi a transformat o aruncare de la 7 metri cu care România a terminat meciul victorioasă (19-17).

Foto: Yulia Dumanska a avut o evoluție remarcabilă, stopând 11 din 27 de aruncări ale jucătoarelor iberice / IHF

ROMÂNIA

Au marcat: Cristina-Georgiana NEAGU (8 goluri / 16 aruncări), Eliza Iulia BUCESCHI (4/6), Crina-Elena PINTEA (4/5), Ana-Maria DRĂGUȚ (2/2), Valentina-Neli ARDEAN ELISEI (1/1).

Alte jucătoare trecute pe foaia de meci: Denisa-Ștefania DEDU (0 intervenții / 1 aruncare), Yuliya DUMANSKA (11/27) – portari, Melinda-Anamaria GEIGER (0 goluri/5 aruncări), Aneta UDRIȘTOIU, Florina-Cristina FLORIANU-ZAMFIR (0/2), Cristina LASLO, Maria-Mădălină ZAMFIRESCU, Ana-Maria POPA (0/1), Ana Maria BERBECE, Timeea-Judita TĂTAR, Andrada-Cynthia TOMESCU.

Staff tehnic: Ambrosio Jose MARTIN CEDRES – antrenor principal, Horațiu PAȘCA, Jaume FORT MAURI.

În ”optimile de finală”, România va avea ca adversară o formație clasată între primele 4 locuri în Grupa B. Una în care Norvegia are maximum de puncte (6) după trei etape.

Iată cum se face ”împerecherea” formațiilor din grupele A și B în optimile de finală:

Locul 1 din Grupa A – Locul 4 din Grupa B
Locul 2 din Grupa A – Locul 3 din Grupa B
Locul 3 din Grupa A – Locul 2 din Grupa B
Locul 4 din Grupa A – Locul 1 din Grupa B

Grupa A

Meciuri disputate
România – Paraguay 29-17
Franța – Slovenia 23-24
Spania – Angola 28-24
Slovenia – România 28-31
Angola – Franța 19-26
Paraguay – Spania 15-32
Slovenia – Angola 32-25
Franța – Paraguay 35-13
România – Spania 19-17

Clasament
1. România 6 puncte (+17)
2. Slovenia 4 puncte (+5)
3. Spania 4 puncte (+19)
4. Franța 4 puncte (+28)
5. Angola 0 puncte (-18)
6, Paraguay 0 puncte (-51)

Meciurile următoare

Joi, 7 decembrie
Ora 15.00: Paraguay – Slovenia
Ora 19.00: România – Angola
Ora 21.30: Spania – Franța

Vineri, 8 decembrie
Ora 15.00: Angola – Paraguay
Ora 19.00: Franța – România
Ora 21.30: Spania – Slovenia

Grupa B

Meciuri disputate
Cehia – Argentina 28-22
Suedia – Polonia 30-33
Norvegia – Ungaria 30-22
Polonia – Cehia 25-29
Ungaria – Suedia 22-25
Argentina – Norvegia 21-36
Ungaria – Argentina 33-15
Suedia – Cehia 36-32
Norvegia – Polonia 35-20

Clasament
1. Norvegia 6 puncte (+38)
2. Suedia 4 puncte (+4)
3. Cehia 4 puncte (+6
4. Ungaria 2 puncte (+7)
5. Polonia 2 puncte (-16)
6. Argentina 0 puncte (-39)

Meciurile următoare

Joi, 7 decembrie
Ora 15.00: Polonia – Ungaria
Ora 19.00: Suedia – Argentina
Ora 21.30: Cehia – Norvegia

Vineri, 8 decembrie
Ora 15.00: Argentina – Polonia
Ora 19.00: Cehia – Ungaria
Ora 21.30: Norvegia – Suedia

Grupa C

Meciuri disputate
Rusia – Tunisia 36-16
Brazilia – Japonia 28-28
Danemarca – Muntenegru 24-31
Tunisia – Brazilia 22-23
Muntenegru – Rusia 24-28
Japonia – Danemarca 18-32
Muntenegru – Japonia 28-29
Rusia – Brazilia 24-16
Danemarca – Tunisia 37-19

Clasament
1. Rusia 6 puncte (+32)
2. Danemarca 4 puncte (+26)
3. Brazilia 3 puncte (-7)
4. Japonia 3 puncte (-13)
5. Muntenegru 2 puncte (+2)
6. Tunisia 0 puncte (-39)

Meciurile următoare

Miercuri, 6 decembrie
Ora 15.00: Rusia – Japonia
Ora 18.45: Tunisia – Muntenegru
Ora 21.15: Brazilia – Danemarca

Vineri, 8 decembrie
Ora 15.00: Japonia – Tunisia
Ora 18.45: Brazilia – Muntenegru
Ora 21.15; Danemarca – Rusia

Grupa D

Meciuri disputate
Germania – Camerun 28-15
Serbia – China 43-23
Olanda – Coreea de Sud 22-24
Camerun – Serbia 21-34
Coreea de Sud – Germania 18-23
China – Olanda 15-40
Coreea de Sud – China 31-19
Olanda – Camerun 29-22
Germania – Serbia 22-22

Clasament
1. Serbia 5 puncte (+33)
2. Germania 5 puncte (+18)
3. Coreea de Sud 4 puncte (+9)
4. Olanda 4 puncte (+30)
5. Camerun 0 puncte (-33)
6. China 0 puncte (-57)

Meciurile următoare

Miercuri, 6 decembrie
Ora 15.00: Camerun – Coreea de Sud
Ora 19.00: Germania – China
Ora 21.30: Serbia – Olanda

Vineri, 8 decembrie
Ora 15.00: China – Camerun
Ora 19.00: Olanda – Germania
Ora 21.30: Serbia – Coreea de Sud