AO 2018: Patru români dispută meciuri în primul tur, la simplu

Dintre cei șapte reprezentanți ai țării noastre pe tabloul principal la simplu, la Australian Open (AO 2018), patru vor juca în această noapte spre dimineață. Irina Begu deschide seria, la ora 2.00, în fața Ekaterinei Makarova. La aceeași oră, Monica Niculescu va debuta în compania nemțoaicei Mona Barthel, iar la 5.30 Marius Copil va schimba primele mingi cu francezul Gilles Simon. În sfârșit, în jurul orei 09.00, pe Arena Margaret Court, Mihaela Buzărnescu va da din nou ochii cu Caroline Wozniacki, a doua favorită a turneului și cea care a învins-o și la US Open, toamna trecută.

Iată programul meciurilor:

Meciurile debutează în această noapte (duminică spre luni), la 2.00 (ora României).

Rod Laver Arena

Jelena Ostapenko (Letonia / cap de serie 7) – Francesca Schiavone (Italia) 0-0 în disputele directe

Venus Williams (SUA/CS5) – Belinda Bencic (Elveția) 4-0

Grigor Dimitrov (Bulgaria/CS3) – Dennis Novak (Austria) 0-0

Începând cu ora 10.00 (ora României)

Rafael Nadal (Spania/CS1) – Victor Estrella Burgos (Dominicană) 0-0

Daria Gavrilova (Australia/CS23) – Irina Falconi (SUA) 2-1

Margaret Court Arena

Sloane Stephens (SUA/CS13) – Shuai Zhang (China) 2-0

Matthew Ebden (Australia) – John Isner (SUA/CS16) 0-3

Samantha Stosur (Australia) – Monica Puig (Porto Rico) 4-1

Începând cu ora 10.00 (ora României)

Mihaela Buzarnescu (România) – Caroline Wozniacki (Danemarca/CS2) 0-1

Jo-Wilfried Tsonga (Franța/CS15) – Kevin King (SUA) 0-0

Hisense Arena

Sofia Kenin (SUA) – Julia Goerges (Germania/CS12) 0-0

Timea Babos (Ungaria) – Coco Vandeweghe (SUA/CS10) 0-1

Vasek Pospisil (Croația/din calificări) – Marin Cilic (Croația/CS6) 0-1

Nu înainte de ora 9.45 (ora României)

Nick Kyrgios (Australia/CS17) – Rogerio Dutra Silva (Brazilia) 0-0

Terenul nr. 2

Taylor Townsend (SUA) – Magdalena Rybarikova (Slovacia/CS19) 0-0

Dominika Cibulkova (Slovacia/CS24) – Kaia Kanepi (Estonia) 1-2

Stefanos Tsitsipas (Grecia) – Denis Shapovalov (Canada) 0-0

Nu înainte de ora 7.00 (ora României)

Yuichi Sugita (Japonia) – Jack Sock (SUA/CS8) 1-0

Terenul nr. 3

Kevin Anderson (Africa de Sud/CS11) – Kyle Edmund (Marea Britanie) 1-0

Jaimee Fourlis (Australia/wild card) – Olivia Rogowska (Australia/wild card) 0-0

Nu înainte de ora 6.00 (ora României)

John Millman (Australia) – Borna Coric (Croația) 0-0

Elina Svitolina (Ucraina/CS4) – Ivana Jorovic (Serbia) 0-0

Terenul nr. 5

Kirsten Flipkens (Belgia) – Alison Riske (SUA) 0-2

Philipp Kohlschreiber (Germania/CS27) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 0-0

Gerald Melzer (Austria) – Nikoloz Basilașvili (Georgia) 0-0

Jana Fett (Croația) – Misa Eguchi (Japonia) 1-0

Terenul nr. 7

Irina-Camelia Begu (România) – Ekaterina Makarova (Rusia/CS31) 1-1

Viktor Troicki (Serbia) – Alex Bolt (Australia/wild card) 0-0

Shuai Peng (China/CS25) – Marta Kostyuk (Ucraina) 0-0

Lucas Pouille (Franța/CS18) – Ruben Bemelmans (Belgia) 1-0

Terenul nr. 8

Pablo Carreno Busta (Spania) – Jason Kubler (Australia/wild card) 0-0

Anastasia Pavliucienkova (Rusia/CS15) – Katerina Kozlova (Ucraina) 0-0

Marcos Baghdatis (Cipru) – Yuki Bhambri (India) 0-0

Terenul nr. 10

Ying-Ying Duan (China) – Mariana Duque-Marino (Columbia) 0-0

Federico Delbonis (Argentina) – Gilles Müller (Luxemburg) 0-2

Pauline Parmentier (Franța) – Denisa Allertova (Cehia) 0-0

Elias Ymer (Suedia) – Mackenzie McDonald (SUA) 0-0

Teren nr. 12

Pablo Cuevas (Uruguay/CS31) – Mihail Iujnâi (Rusia) 0-1

Aleksandra Krunic (Serbia) – Anett Kontaveit (Estonia/CS32) 1-0

Katerina Bondarenko (Ucraina) – Viktorija Golubic (Elveția) 0-0

Nicolas Jarry (Chile) – Leonardo Mayer (Argentina) 0-0

Terenul nr. 13

Pierre-Hugues Herbert (Franța) – Deniz Istomin (Uzbekistan) 0-0

Jennifer Brady (SUA) – Magda Linette (Polonia) 0-0

Gilles Simon (Franța) – Marius Copil (România) 0-1

Daria Kasatkina (Rusia/CS22) – Anna Karolina Schmiedlova (Slovenia) 1-0

Terenul nr. 14

Monica Niculescu (România) – Mona Barthel (Germania) 1-2

David Ferrer (Spania) – Andrey Rublev (Rusia/CS30) 0-0

Johanna Larsson (Suedia) – Luksika Kumkhum (Thailanda) 0-0

Malek Jaziri (Tunisia) – Salvatore Caruso (Italia) 0-0

Terenul nr. 15

Alizé Cornet (Franța) – Xinyu Wang (China/wild card) 0-0

Kiki Bertens (Olanda/CS30) – Catherine Bellis (SUA) 1-1

Paolo Lorenzi (Italia) – Damir Dzumhur (Bosnia/28) 0-1

Joao Sousa (Portugalia) – Dustin Brown (Germania) 0-1

Terenul nr. 19

Alexandr Dolgopolov (Ucraina) – Andreas Haider-Maurer (Austria) 2-0

Maria Sakkari (Grecia) – Katerina Siniakova (Cehia) 1-0

Carla Suarez Navarro (Spania) – Magdalena Frech (Polonia) 0-0

Quentin Halys (Franța) – Casper Ruud (Norvegia) 0-0

Terenul nr. 20

Alison Van Uytvanck (Belgia) – Petra Martic (Croația) 0-0

Andreas Seppi (Italia) – Corentin Moutet (Franța/wild card) 0-0

Ivo Karlovic (Croația) – Laslo Djere (Serbia) 0-0

Nu înainte de ora 6.00 (ora României)

Elise Mertens (Belgia) – Viktoria Kuzmova (Slovenia) 0-0

Terenul nr. 22

Dudi Sela (Israel) – Ryan Harrison (SUA) 0-0

Diego Schwartzman (Argentina/CS24) – Dusan Lajovic (Serbia) 1-1

Nicole Gibbs (SUA) – Viktoria Tomova (Bulgaria) 0-0