România n-a reușit să obțină bonusul ofensiv în fața Rusiei

Depășită (10-22) în Spania, acum două săptămâni, echipa de rugby a României a reușit astăzi, la Cluj, să câștige în fața Rusiei: 25-15 (8-5). A făcut-o, însă, după o nouă evoluție neconvingătoare, oaspeții izbutind să egaleze (15-15), cu douăsprezece minute înainte de final, după o eroare comisă în atac pe naționala noastră… Stejarii n-au izbutit să obțină bonusul ofensiv, șansele lor de a se mai califica direct la Cupa Mondială de anul viitor, din Japonia, fiind acum aproape egale cu 0 (zero). Mai cu seamă că Spania a pierdut neașteptat de greu (10-23) în Georgia. Momentan, România este înaintea ibericilor în calificările pentru RWC 2019, însă în timp ce echipa noastră mai are un meci de disputat (cu Belgia, în 10 martie, la Buzău / cel din Georgia nu contează), adversarii au două (cu Germania și în Belgia). 

Spre deosebire de meciurile-test din toamna trecută, în care a arătat un joc mai variat, în acest început de an, atunci când au disputat partide oficiale, Stejarii au revenit la stilul lor bătrânesc, cu ”capul la cutie”… În timp ce Spania și Rusia au dovedit că pot juca un rugby mai variat. Poate și fiindcă, spre deosebire de echipa României, aflată pe o poziție de favorită, aceste formații n-au nimic de pierdut. Și atunci își permit să fie mai îndrăznețe.

Pe un teren afectat de vreme și cu doar două mii de spectatori în tribune, oamenii lui Lynn Howells s-au chinuit pentru a câștiga partida cu Rusia. Acționând cu grămada – au tot căutat contactele -, ei au primit un eseu de penalizare după o acțiune prelungită de atac (min. 10 / 7-0). Neatențiile, erorile personale au făcut ca echipa noastră s-a nu mai poată adăuga puncte pe tabelă deși s-a aflat mai tot timpul în jumătatea de teren adversă. Mai mult decât atât, în minutul 28 rușii au marcat o încercare prin Serghei Sekisov, care n-a fost însă transformată (7-5). Oaspeții au trecut în avantaj în minutul 35, când uvertura Iuri Krușnarev a concretizat o lovitură de pedeapsă (7-8). Trei minute mai târziu, Vali Calafeteanu a readus o stare de liniște în tabăra noastră prin același procedeu (10-8).

Nici după pauză nu s-a remarcat o schimbare în bine a jocului nostru. Și aceasta deși Stephen Shennan a găsit drumul spre buturile adverse (min. 50 / 15-8). Cu douăsprezece minute înainte de final, la o pasă a lui Florin Vlaicu, undeva spre centrul terenului, fundașul Ramil Gaisin a scăpat singur, pe culoar, spre terenul nostru de țintă, iar eseul a fost transformat tot de el (15-15).

România a izbutit să câștige, totuși, partida, prin încercările reușite de Paula Kinikinilau (min. 75) și Eugen Căpățână (min. 80+3) – Vlaicu n-a izbutit nicio transformare… Naționala noastră n-a reușit, însă, să obțină punctul bonus ofensiv (acordat pentru un plus de 3 încercări marcate față de adversar), unul care putea să-i mai mențină iluzia că se poate califica direct la Rugby World Cup 2019. Ea este, însă, aproape de a-și asigura prezența în recalificări, unde o așteaptă un drum lung și complicat.

ROMÂNIA – RUSIA 25-15 (10-8)

CLUJ (3 martie 2018). Cluj Arena * Vreme: friguroasă * Teren: acceptabil * Spectatori: 2.000 * A arbitrat: Alexandre Ruiz, asistat de Luc Ramos și Pierre-Baptiste Nuchy (toți din Franța)
Au marcat: 1 ep (eseu de penalizare), Shennan 1e, Kinikinilau 1e, Căpățână 1e, Calafetenu 1lp, respectiv Gherasimov 1e, Gisin 1e, tr, Kușnarev 1lp.

ROMÂNIA: 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens) – 14. Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens), 13. Paula Kinikinilau (CSM București), 12. Sione Fakaosilea (Știința Baia Mare), 11. Ionuț Dumitru (Steaua București) – (md) 10. Jack Umaga (Timișoara Saracens), (mg) 9. Valentin Calafeteanu (CSM București) – 7. Andrei Gorcioaia (Massy / Franța), 8. Stelian Burcea (cpt. / CSM București), 6. Vlad Nistor (Albi) – 5. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 4. Johan Van Heerden (CSM București) – 3. Alexandru Țăruș (Sale Sharks / Anglia), 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 1. Mihăiță Lazăr (Castres Olympique / Franța).

Schimbări:
Min. 34: 22. Stephen Shennan (Timișoara Saracens), în locul lui 14. Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens)
Min. 40: 20. Kuselo Moyake (Steaua București), în locul lui 6. Vlad Nistor (Albi)
Min. 50: 17. Ionel Badiu (Timișoara Saracens), în locul lui 1. Mihăiță Lazăr (Castres Olympique / Franța)
Min. 57: 23. Florin Vlaicu (Steaua București), în locul lui 22. Stephen Shennan (Timișoara Saracens)
Min. 61: 19. Marius Antonescu (Colomiers / Franța), în locul lui 5. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens)
Min. 65: 16. Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), în locul lui 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens)
Min. 71: 18. Constantin Pristăviță (Știința Baia Mare), în locul lui 3. Alexandru Țăruș (Sale Sharks / Anglia)
Min. 72: 21. Florin Surugiu (Steaua București), în locul lui 9. Valentin Calafeteanu (CSM București)

Staff tehnic: Lynn Howells, Massimo Cuttitta

RUSIA: 15. Ramil Gisin (Ienisei) – 14. Mihail Babaev (VVA Moscova), 13. Serghei Trișin (VVA Moscova), 12. Dmitri Gherasimov (Ienisei), 11. Evgheni Nepeivoda (Kuban) – (md) 10. Iuri Kușnarev (Ienisei), (mg) 9. Vasily Dorofeev (Krasni Iar) – 7. Tagir Gadziev (Kuban), 8. Dmitri Krotov (Ienisei), 6. Viktor Gresev (Krasni Iar) – 5. Evgheni Elgin (Ienisei), 4. Andrei Garbuzov (Krasni Iar) – 3. Inokenti Zikov (Ienisei), 2. Valeri Țnobiladze (Krasni Iar), 1. Serghei Sekisov (VVA Moscova)

Schimbări:
Min. 50: 21. Alexei Șcierban (Ienisei), în locul lui 9. Vasily Dorofeev (Krasni Iar)
Min. 50: 17. Andrei Polivalov (Ienisei), în locul lui 1. Serghei Sekisov (VVA Moscova)
Min. 63: 16. Nazir Gasanov (Kuban), în locul lui 2. Valeri Țnobiladze (Krasni Iar)
Min. 63: 23. Alexandr Budicienko (Ienisei), în locul lui 10. Iuri Kușnarev (Ienisei)
Min. 71: 20. Anton Rudoi (Ienisei), în locul lui 6. Viktor Gresev (Krasni Iar)
Min. 72: 22. Alexei Mihalțov (Ienisei), în locul lui 11. Evgheni Nepeivoda (Kuban)
Min. 75: 18. Magomed Davudov (Kuban), în locul lui 3. Inokenti Zikov (Ienisei)
Min. 75: 19. Bogdan Fedotko (Krasni Iar), în locul lui 5. Evgheni Elgin (Ienisei)

Rugby Europe Championships – Cupa Europeană a Națiunilor 2018

Etapa a 1-a
10 februarie
ROMÂNIA – Germania 85-6
Rusia – Spania 13-20
Georgia – Belgia 47-0

Etapa a 2-a
17 februarie
Germania – Georgia 0-64
Rusia – Belgia 48-7

18 februarie
Spania – ROMÂNIA 22-10

Etapa a 3-a
3 martie
ROMÂNIA – Rusia 25-15
Georgia – Spania 23-10
Belgia – Germania 69-15

Clasament
1. Georgia 14 puncte (+124 / 2 puncte bonus)
2. ROMÂNIA 9 puncte (+77 / 1 punct bonus)
3. Spania 8 puncte (+6 / 0 puncte bonus)
4. Rusia 6 puncte (+24 / 2 puncte bonus)
5. Belgia 5 puncte (-34 / 1 punct bonus)
6. Germania 0 puncte (-197 / 0 puncte bonus)

În REIC se acordă următorul punctaj: 4 puncte – victorie, 2 puncte – egal, 0 puncte – înfrângere, 1 punct bonus ofensiv pentru cel puțin 3 eseuri marcate într-un meci în plus față de adversar, 1 punct bonus defensiv pentru un eșec la o diferență de cel mult 7 puncte.

Meciurile din 2018 contează și pentru calificarea la Cupa Mondială din 2019. Se face un clasament cumulat, fiind incluse și rezultatele din 2017. Iată cum arată ierarhia la zi:

Clasamentul care contează pentru calificarea la RWC 2019:
1. ROMÂNIA 24 puncte (7 meciuri)
2. Spania 21 puncte (6 meciuri)
4. Rusia 15 puncte (7 meciuri)
5. Germania 8 puncte (6 meciuri)
6. Belgia 7 puncte (6 meciuri)

Georgia este deja calificată la Rugby World Cup 2019 (a terminat pe locul 3 în grupe, la ediția precedentă a competiției). Din acest motiv, rezultatele acestei formații nu se contabilizează în această ierarhie. România se poate califica direct de pe primul loc în ediția 2017/2018 a REIC. Sau poate ajunge în recalificări dacă termină pe 2.

Meciurile următoare:

Etapa a 4-a
10 martie
ROMÂNIA – Belgia (13.00)
Rusia – Georgia (15.00)

11 martie
Spania – Germania (12.30)

Etapa a 5-a
18 martie
Belgia – Spania (13.00)
Germania – Rusia (13.00)
Georgia – ROMÂNIA (16.00)

NR – Sunt indicate orele locale

Share