Cupa Asiei, prima competiție fotbalistică majoră a anului

Prima importantă competiție a fotbalului din 2019 a început foarte devreme, pe 5 ianuarie, când încă mai rămăsese șampanie pe fundul paharelor. Este vorba de turneul final al Cupei Asiei, care se desfășoară în patru orașe din Emiratele Arabe United, Abu Dhabi, Dubai, Al-Ain și Sharjah.

Este cea de-a 17-a ediție a turneului final asiatic, însă este cel care are cel mai mare număr de participante de până acum, 24. Acestea au fost împărțite în 6 grupe. Ne aflăm deja dincolo de faza grupelor, care abia s-a încheiat. S-au calificat primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune două locuri 3. Nu s-a consemnat nicio surpriză, trecând mai departe echipele creditate de a o face.

Printre jucătorii prezenți în EAU a fost și unul legitimat în Liga I, Daisuke Sato de la Sepsi. Am folosit timpul trecut, deoarece echipa sa, Filipine, a fost eliminată.

De dumincă, 20 ianuarie, încep optimile de finală, adică lucrurile serioase, când intră în vigoare sistemul eliminatoriu și va fi care pe care. Mai jos pot fi găsite rezultatele din grupe, clasamentele și programul „optimilor”.

 

Rezultate și clasamente

 

Grupa A

05.01; Abu Dhabi: EAU – Bahrain 1-1

06.01; Abu Dhabi: Thailanda – India 1-4

10.01; Dubai: Bahrain – Thailanda 0-1

10.01; Abu Dhabi: India – EAU 0-2

14.01; Al-Ain: EAU – Thailanda 1-1

14.01; Sharjah: India – Bahrain 0-1

Clasament

1. EAU 3 1 2 0 4-2 5
2. THAILANDA 3 1 1 1 3-5 4
3. BAHRAIN 3 1 1 1 2-2 4 *
4. India 3 1 0 2 4-4 3

Grupa B

06.01; Al-Ain: Australia – Iordania 0-1

06.01; Sharjah: Siria – Palestina 0-0

10.01; Al-Ain: Iordania – Siria 2-0

11.01; Dubai: Palestina – Australia 0-3

15.01; Al-Ain: Australia – Siria 3-2

15.01; Abu Dhabi: Palestina – Iordania 0-0

Clasament

1. IORDANIA 3 2 1 0 3-0 7
2. AUSTRALIA 3 2 0 1 6-3 6
3. Palestina 3 0 2 1 0-3 2
4. Siria 3 0 1 2 2-5 1

 

Grupa C

07.01; Al-Ain: China – Kîrgîzstan 2-1

07.01; Dubai: Coreea de Sud – Filipine 1-0

11.01; Abu Dhabi: Filipine – China 0-3

11.01; Al-Ain: Kîrgîzstan – Coreea de Sud 0-1

16.01; Abu Dhabi: Coreea de Sud – China 2-0

16.01; Dubai: Kîrgîzstan – Filipine 3-1

Clasament

1. COREEA DE SUD 3 3 0 0 4-0 9
2. CHINA 3 2 0 1 5-3 6
3. Kîrgîzstan 3 1 0 2 4-4 3
4. Filipine 3 0 0 3 1-7 0

 

Grupa D

07.01; Abu Dhabi: Iran – Yemen 5-0

08.01; Abu Dhabi: Iraq – Vietnam 3-2

12.01; Abu Dhabi: Vietnam – Iran 0-2

12.01; Sharjah: Yemen – Iraq 0-3

16.01; Al-Ain: Vietnam – Yemen 2-0

16.01; Dubai: Iran – Iraq 0-0

Clasament

1. IRAN 3 2 1 0 7-0 7
2. IRAQ 3 2 1 0 6-2 7
3. VIETNAM 3 1 0 2 4-5 3 *
4. Yemen 3 0 0 3 0-10 0

 

Grupa E

08.01; Dubai: Arabia Saudită – Coreea de Nord 4-0

09.01; Al-Ain: Qatar – Liban 2-0

12.01; Dubai: Liban – Arabia Saudită 0-2

13.01; Al-Ain: Coreea de Nord – Qatar 0-6

17.01; Abu Dhabi: Arabia Saudită – Qatar 0-2

17.01; Sharjah: Liban – Coreea de Nord 4-1

Clasament

1. QATAR 3 3 0 0 10-0 9
2. ARABIA SAUDITĂ 3 2 0 1 6-2 6
3. Liban 3 1 0 2 4-5 3
4. Coreea de Nord 3 0 0 3 1-14 0

Grupa F

09.01; Abu Dhabi: Japonia – Turkmenistan 3-2

09.01; Sharjah: Uzbekistan – Oman 2-1

13.01; Abu Dhabi: Oman – Japonia 0-1

13.01; Dubai: Turkmenistan – Uzbekistan 0-4

17.01; Abu Dhabi: Oman – Turkmenistan 3-1

17.01; Al-Ain: Japonia- Uzbekistan 2-1

Clasament

1. JAPONIA 3 3 0 0 6-3 9
2. UZBEKISTAN 3 2 0 1 7-3 6
3. Oman 3 1 0 2 4-4 3
4. Turkmenistan 3 0 0 3 3-10 0

* cele mai bune locuri 3

 

Optimile de finală

20.01; Dubai: Iordania – Vietnam

20.01; Al-Ain: Thailanda – China

20.01; Abu Dhabi: Iran – Oman

21.01; Sharjah: Japonia – Arabia Saudită

21.01; Al-Ain: Australia – Uzbekistan

21.01; Abu Dhabi: EAU – Kîrgîzstan

22.01; Dubai: Coreea de Sud – Bahrain

22.01; Abu Dhabi: Qatar – Iraq

 

 

 

CUPA ASIEI ȘI PODIUMURILE EI

1956 (gazdă Hong Kong): 1. COREEA DE SUD; 2. Israel; 3. Hong Kong; 4. Vietnamul de Sud.
1960 (gazdă Coreea de Sud): 1. COREEA DE SUD; 2. Israel; 3. Taiwan; 4. Vietnamul de Sud.
1964 (gazdă Israel): 1. ISRAEL; 2. India; 3. Coreea de Sud; 4. Hong Kong
1968 (gazdă Iran): 1. IRAN; 2. Birmania; 3. Israel; 4. Taiwan.
1972 (gazdă Thailanda): 1. IRAN; 2. Coreea de Sud; 3. Thailanda; 4. Cambogia.
1976 (gazdă Iran): 1. IRAN; 2. Kuweit; 3. China; 4. Iraq.
1980 (gazdă Kuweit): 1. KUWEIT; 2. Coreea de Sud; 3. Iran; 4. Coreea de Nord.
1984 (gazdă Singapore): 1. ARABIA SAUDITĂ; 2. China; 3. Kuweit; 4. Iran.
1988 (gazdă Qatar): 1. ARABIA SAUDITĂ; 2. Coreea de Sud; 3. Iran; 4. China.
1992 (gazdă Japonia): 1. JAPONIA; 2. Arabia Saudită; 3. China; 4. EAU.
1996 (gazdă EAU): 1. ARABIA SAUDITĂ; 2. EAU; 3. Iran; 4. Kuweit.
2000 (gazdă Liban): 1. JAPONIA; 2. Arabia Saudită; 3. Coreea de Sud; 4. China.
2004 (gazdă China): 1. JAPONIA; 2. China; 3. Iran; 4. Bahrain.
2007 (gazde Indonezia, Malaysia, Vietnam, Thailanda): 1. IRAQ; 2. Arabia Saudită; 3. Coreea de Sud; 4. Japonia.
2011 (gazdă Qatar): 1. JAPONIA; 2. Australia; 3. Coreea de Sud; 4. Uzbekistan.
2015 (gazdă Australia): 1. AUSTRALIA; 2. Coreea de Sud; 3. EAU; 4. Iraq.

8 câștigătoare, 16 ediții

4 – Japonia; 3 – Iran, Arabia Saudită; 2 – Coreea de Sud; 1 – Israel, Kuweit, Iraq, Australia