Acuzatii grave la Dunarea Calarasi | Razboiul presedintilor

Probleme la Dunarea Calarasi. Echipa de fotbal a devenit jucaria politicienilor

Dunarea Calarasi trece prin momente dificile si greu de inteles. Clubul de la Dunare se confrunta cu probleme financiare mari declansate de lupte politice.
Doua factiuni politice au transformat echipa de fotbal intr-un camp de lupta in detrimental performantei, sportului, sportivilor si a personalului auxiliar. Toate acestea fara scrupule!

Lipsa finantarii acestui club pare a fi mingea de foc pe care fiecare dintre cele doua parti si-o paseaza mai ceva ca un “decar” experimentat.
Fonduri exista, sunt aprobate prin hotarari ale CJ Calarasi insa reprezentantii celor doua parti politice transforma clubul, care pana mai ieri evolua in Liga 1, intr-o jucarie fara valoare.

Doru Dinca acuza!
Dupa saptamani intregi de acuze si intrigi, meciul a ajuns la “firul ierbii”.
Presedintele AJF Calarasi, Doru Dinca, bun cunoscator al fenomenului, a publicat pe pagina sa de facebook o scrisoare deschisa in care a tras un semnal de alarma in ceea ce priveste problema celor de la Dunarea Calarasi.

„Traim vremuri de incertitudine pentru fotbalul calarasean si rautatea oamenilor face si mai grea această perioada, oricum atat de grea in contextul pandemiei.
Eu nu pot sa asist la procesul acesta prin care DUNAREA Calarasi risca sa dispara! Nu ma lasa genunchii si tibiile mele si ale colegilor mei din atatea generatii care am luptat pe teren! Nu am cum sa trec peste indolenta si lipsa de profesionalism din jurul acestui club!
DUNAREA inseamnă bucuria calarasenilor, e povestea care a legat mereu comunitatea noastra, e echipa orasului, a judetului si a campiei noastre! Bunicii si parintii nostri au trait cu această echipa, copilaria si tineretea noastra au curs in vestiarul ei si pe iarba din fata bulevardului. Cum sa va permiteti sa furati copiilor și nepotilor nostri aceeasi bucurie de a respira in galben-albastru pentru fotbal si pentru Calarasi?!
Prea multi dintre cei care ani intregi nu au simtit nimic pentru fotbal, pe teren sau din tribune, vor sa folosească DUNAREA ca un simplu instrument pentru jocurile lor meschine, politice si de parvenire. Nu va scrieti CV-urile pe distrugerea acestui club, eu unul nu o sa las sa se întample asta! Nici eu, nici toti cei care am trait si traim cu DUNAREA in suflet!
Am fost împreuna cu antrenorul Cristi Pustai la presedintele CJ Calarasi. Am vazut cu ochii mei cum Valentin Barbu vrea sa plateasca salariile jucatorilor, iar asa-zisul presedinte Zanfir nu raspunde la telefon! Te rog să iesi, “presedinte”, din carapacea unde te-ai ascuns, stim toti ca ocupi o functie care depaseste cu mult conditia ta, stim ca ai ajuns sa o ocupi conjunctural, dar nu vom accepta sa semnezi finalul DUNARII prin incompetenta si indiferenta ta, cauzata de jocuri politice!
Va rog să incetati cu mesajele prapastioase adresate jucatorilor de acum si care aduc doar invrajbire si haos! Nu mai impartiti ura intre fostii jucatori ai DUNARII, nu mai construiti grupuri și grupulete dupa interesele unei toamne electorale care va ia mintile! Nu mai lansati minciuni care fac rau fotbalului doar ca sa respectati agenda unui partid! Traim vremuri complicate in care e nevoie de unitate si solidaritate, nu mai introduceti ura intre suporteri, intre suporteri si echipa, intre fostii jucatori, intre oamenii de afaceri onesti care vor sa sutina clubul!
DUNAREA are doar două culori, galben și albastru.
DUNAREA nu e de dreapta sau de stanga, nu are sigle electorale.
Voturile intra in urne, functiile se ocupa si apoi se parasesc.
Dar DUNAREA trebuie sa ramana!
Jos labele de pe ea, impostorilor!”

Replica a venit astazi de la presedintele Cristian Zanfir:

„Am observat cu profund regret ca, in ultima perioada, echipa noastra a devenit subiectul unei batalii politice. Una fara rost, fara argumente, care nici macar nu ar trebui sa aibă loc! Eu am fost și sunt alaturi de acest club! Am venit cu inima deschisa, fara pretentii financiare sau vreo remuneratie! Am vazut critici la adresa mea si a clubului venite de la anumite persoane care au avut legatura cu Dunarea Calarasi. Sunt siderat să vad atata rautate din partea unor ”oameni de fotbal”, asa cum se numesc ei. Nu vin cu solutii! Nu vin sa ne sprijine in aceste momente dificile! Au alt scop. Asa au facut tot timpul! Sa ne denigreze, sa ne aduca injurii, sa dea cu pietre in clubul de la care au castigat foarte multi bani.

Nu-si dau seama ca sunt folositi in această lupta politica! Cata lipsa de bun simt sa ai să vii să spui: „jos labele de pe ea, impostorilor!”. Asa este, „ea”, Dunarea a fost „a voastra”, nu a calarasenilor! Dorinel Dinca este singurul presedinte de AJF din tara care a dat clubul Dunarea în judecata! A obtinut de pe urma clubului Dunarea 9000 de euro pentru cateva minute jucate de băiatul sau la Dunarea. Noi venim cu argumente, cu dovezi contabile. Dorinel Dinca a fost suparat ca baiatul lui nu a prins niciun lot la Dunărea Calarasi si a schimbat 4 antrenori! Cu ce este de vina „ea”, Dunarea?

Un fost presedinte al clubului Dunarea, unul foarte vocal in ultima vreme, a iesit in spatiul public sa ne spuna cum sa conducem fotbalul la Calarasi. In schimb, a lasat Dunarea pe locul 17, aproape de retrogradare, cu conturi blocate, doua luni salarii restante, fara niciun ban in cont! Si dezastrul cu el la conducere ar fi putut sa continue…

Va spun cu sinceritate ca nu vreau ca acest club, atat cat voi fi eu la conducerea lui, sa fie tarat in mocirla de oamenii care fac acum politica sau doar fac ”manevrele” unor oameni care isi doresc”sa puna din nou labele” pe acest club! Sunt deschis si va asigur ca voi veni de fiecare data cu argumente clare, dovezi despre orice subiect care afecteaza imaginea clubului nostru!
Dunarea este a calarasenilor si nu a celor care isi doresc sa „profite” de pe urma ei!”

“Carapacea” despre care vorbea Doru Dinca atunci cand se referea la presedintele in exercitiu se pare ca este reprezentata de o perioada de concediu. Binemeritata de altfel. Numai ca „gurile rele” spun ca presedintele unui club de fotbal nu pleaca in concediu exact cand clubul fierbe sau exista perioade de transferuri, strategii pentru un sezon nou si alte lucruri la fel de importante.

Dupa cum observam, atacul la persoana lansat de Zanfir a fost unul prin alunecare, de cartonas galben am putea spune:
“Dorinel Dinca este singurul presedinte de AJF din tara care a dat clubul Dunarea in judecata! A obtinut de pe urma clubului Dunarea 9000 de euro pentru cateva minute jucate de baiatul sau la Dunarea. Noi venim cu argumente, cu dovezi contabile.”

Acuzele par de-a dreptul puerile in opinia noastra. Suntem siguri ca Dorinel Dinca, in calitate de presedinte AJF nu avea cum sa dea clubul in judecata pentru o problema personala.
Pe de alta parte, nici nu credem ca Dorinel Dinca a intrat in vistieria clubului si a sustras 9000 euro.
Daca a fost o hotarare judecatoresca situatia este alta. Cel mai probabil aceasta s-a dat in urma unui proces care i-a dat castig de cauza lui Dinca.

Un lucru este cert.
Peste o saptamana va debuta noul sezon de Liga 2, sezon din care face parte si Dunarea Calarasi.
Daca politicienii nu vor intelege ca rolul politicului in societate este altul si nu acela de a transforma un club de fotbal in camp de lupta pentru strategii politice, atunci reprezentantii partidelor politice ar trebui sa mearga la reciclare.
Iar comunitatea din Calarasi, comunitate frumoasa de altfel, ar trebui sa taxeze dur aceste actiuni copilaresti si hulpave ale politicienilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *