Stranierii noștri în trecutul sezon

Cortina este de ceva timp trasă peste ediția 2020/21, sistem toamnă-primăvară, și ceva mai devreme peste cea 2020, sistem primăvară-toamnă. Nu a mai fost un sezon tulburat de criza covid-19 precum cel precedent în care toate campionatele din sistemul toamnă-primăvară au fost afectate într-un fel sau altul. Dar unele influențe au rămas, mai ales în ceea ce privește prezența spectatorilor la stadion.

În materialul de față, i-am trecut în revistă pe toți fotbaliștii compatrioți care au jucat (deci nu și pe cei care doar au făcut parte din vreo asemenea echipă, fără însă a apărea pe teren măcar vreun minut) în primele două eșaloane ale campionatelor de pe Bătrânul Continent, de fapt cele afiliate UEFA, făcând astfel o analiză statistică a diasporei fotbalistice române în sezon recent încheiat.

# În 20 de țări afiliate la UEFA am avut un total de 78 jucători români în eșaloanele 1 și 2. # Totalul în primele eșaloane, 23 la număr, a fost de 58 jucători. # Iar în eșaloanele secunde, 9 la număr, am avut 26 de jucători. # În 17 țări am avut jucători numai în primul eșalon, în 3 am avut doar în cel secund, iar în restul de 6 am avut în ambele. # Nedelcearu (AEK și Ufa) a fost singurul care a jucat la două echipe de prim-eșalon din campionate diferite, iar Torje (Larisa și Bandırmaspor) la două de eșalon secund. # Dr. Grigore, Keșerü și Moți (Ludogoreț) au câștigat din nou titlul în Bulgaria, N. Stanciu – în foto (Slavia Praha) la fel pe cel din Cehia, Hagi (Rangers) pe cel din Scoția, Antal (Žalgiris) pe cel din Lituania, Peteleu (Sheriff), I. Radu (Inter) și T. Băluță (Dinamo Kiev) pe cele din Moldova, Italia, respectiv Ucraina, însă victoriile acestora trei din urmă au fost mai mult simbolice, căci au avut doar câteva apariții. # Stanciu și adjudecat totodată și cupa. Trofeu care a mai fost câștigat de Vădrariu (Sfîntu Gheorghe). # Mihai Popescu (Hearts of Midlothian) și G. Matei (Górnik Łęczna) au fost singurii care a promovat în primele ligi. # Capitolul nefericiți, adică cel care îi cuprinde pe cei care au retrogradat cu echipele lor, cuprinde o listă destul de lungă: M. Dobre (Dijon), Drăguș (Crotone), Man, Mihăilă (ambii Parma), Pantilimon (Denizlispor), Bg. Stancu (Gençlerbirliği), Grozav (Diósgyör) care au retrogradat cu echipele lor din primele eșaloane, în timp ce S. Filip, Torje (ambii Larissa) nu au mai apucat să prindă căderile echipei lor, părăsind-o la mijlocul sezonului. De asemenea, Vl. Dragomir (Virtus Entela), Erdei (Kaposvár), Heil, Krausz, Mitruscsak, Olteanu (toți Kazincbarcika), David Popa (Kajaani) au retrogradat din eșaloanele secunde, în timp ce Rațiu (ADO den Haag) nu a mai apucat să prindă căderea echipei sale, părăsind-o și el la mijlocul sezonului. # 9 jucători au ajuns în alte campionate UEFA după ce inițial au început sezonul jucând la echipe din România: Man, Mihăilă, Ad. Petre, Ad. Stoian, Vădrariu, G. Matei, G. Iancu, Alibec, C. Dima. # Se transferaseră la începutul sezonului din România în primele divizii din țări UEFA, alți 2: Mihai Popescu și Pașcanu. # S-au întors în fotbalul românesc după ce începuseră sezonul jucând la echipe din străinătate, 3: S. Filip, Peteleu și Celea. # Au fost și două situații speciale: Ad. Petre care s-a transferat de la o echipă din țară (FCSB) la una din străinătate (Cosenza), pentru a reveni apoi la o alta din țară (UTA); portarul Fejér împrumutat de Sepsi la Nyiregyháza, a fost chemat în țară pentru două meciuri, când lotul covăsnean s-a contaminat de covid-19 și rămăsese fără apărători de buturi, reîntorcându-se apoi în Ungaria. # 17 dintre „stranierii” evocați în materialul de față au jucat pe parcursul sezonului pentru echipa națională: Alibec, Chiricheș, Al. Crețu, Cr. Ganea, Dr. Grigore, Keșerü, R. Marin, Man, Maxim, Mihăilă, Mogoș, Nedelcearu, Fl. Niță, G. Pușcaș, Ad. Rus, N. Stanciu și Toșca. # Surprinzător, primul eșalon din Italia a strâns cei mai mulți fotbaliști români, 9. Din Ungaria au fost cei mai mulți în cel secund, 10. # Ludogoreț din Bulgaria, Kayserispor din Turcia și Puskás Ferenc AFC și Várda ambele din Ungaria, au fost echipele care au avut cei mai mulți români la nivelul primelor eșaloane, câte 3. # Kazincbarcika din Ungaria a fost echipa care a avut cei mai mulți români la nivelul eșaloanelor secunde, 4. # În cele 5 cele mai puternice campionate ale Europei (Anglia, Franța, Germania, Italia și Spania) la nivelul primelor eșaloane am avut un total de 6 fotbaliști, din care cei mai mulți, cum scriam mai sus, 9, în Italia, 1 în Franța, iar în Anglia, Germania și Spania niciunul. # Au existat jucători care au făcut parte din diverse echipe de-afară, care însă nu au avut vreo apariție oficială: Fl. Andone (Brighton), Rațiu (Villarreal) sau Tordai (Fehérvár). # Ștefan Radu a jucat al 14-lea sezon consecutiv la Lazio, record absolut de fidelitate pentru un jucător român dincolo de granițe. # Să-i pomenim tot aici și pe antrenorii români care au activat în primele divizii europene ale sezonului recent încheiat: Mircea Lucescu (Dinamo Kiev / Ucraina) care a câștigat eventul, Ladislau Bölöni (KAA Gent / Belgia și Panathēnaïkos / Grecia), Marius Șumudică (Gazișehir Gaziantep și Rizespor / Turcia), Constantin Gâlcă (Vejle BK / Danemarca), Dan Petrescu (Kayserispor / Turcia) și Adrian Ursea (OGC Nice / Franța).

 

Lista „stranierilor” din campionatele țărilor cuprinse în UEFA

 

Cei din campionatele cu sistem toamnă-primăvară (ediția 2020/21)

 

Anglia (1B)

Div.2 (1 jucător / 1 echipă)

Reading FC (locul 7 din 24): George Alexandru PUȘCAȘ 21/4

Bulgaria (4A)

Div.1 (3 jucători / 1 echipă)

Ludogoreț Razgrad (campioană): Dragoș GRIGORE 10/0, Claudiu Andrei KEȘERÜ 27/18, Cosmin Iosif MOȚI 9/1

Slavia Sofia (locul 11 din 14): Dragoș Petruț FIRȚULESCU 3/0

Cehia (2A)

Div.1 (2 jucători / 2 echipe)

AC Sparta Praha (locul 2 din 18): Florin Constantin NIȚĂ 26/0

SK Slavia Praha (campioană și câștigătoare a cupei): Nicolae Claudiu STANCIU 30/12

Cipru (1A)

Div.1 (1 jucător / 1 echipă)

Apollōn Limassol (locul 2 din 14): Florentin MATEI 28/7

Franța (1A)

Div.1 (1 jucător / 1 echipă)

Dijon FCO (locul 20 din 20, a retrogradat): Mihai Alexandru DOBRE 22/0

Grecia (4A)

Div.1 (4 jucători / 3 echipe)

AEK (locul 4 din 14): ↗Ionuț NEDELCEARU 25/1

Arēs Thessalonikē (locul 3 din 14): Cristian George GANEA 22/1

PAE Larissa (locul 14 din 14, a retrogradat): ↗Steliano FILIP 15/0, ↗Andrei Gabriel TORJE 8/0

Italia (9A+5B)

Div.1 (9 jucători / 8 echipe)

Cagliari Calcio (locul 16 din 20): Răzvan Gabriel MARIN 37/3

FC Crotone (locul 19 din 20, a retrogradat): Denis Mihai DRĂGUȘ 9/0

Internazionale Milano FC (campioană): Ionuț Andrei RADU 2/0

Juventus FC (locul 4 din 20): Radu Matei DRĂGUȘIN 1/0

Lazio SS (locul 6 din 20): Ștefan Daniel RADU 31/0

Milan AC (locul 2 din 20): Anton Ciprian TĂTĂRUȘANU 1/0

Parma FC (locul 20 din 20, a retrogradat): ↘Denis MAN 14/2, ↘Valentin Mihai MIHĂILĂ 16/3

US Sassuolo (locul 8 din 20): Vlad Iulian CHIRICHEȘ 24/2

Div.2 (5 jucători / 5 echipe)

AC Chievo Verona (locul 8 din 20): Vasile MOGOȘ 36/4

Cosenza Calcio (locul 17 din 20): ↘↗Adrian Tabarcea PETRE 7/0

Ascoli Picchio FC 1898 (locul 16 din 20): ↘Adrian Marius STOIAN 3/0

AC Pisa 1909 (locul 14 din 20): Marius Mihai MARIN 33/2

Virtus Entella (locul 20 din 20, a retrogradat): ↘Vlad Mihai DRAGOMIR 17/2

Moldova (1A)

Div.1 (2 jucători / 2 echipe)

FC Sfîntu Gheorghe Suruceni (locul 4 din 10, a câștigat cupa): ↘Petru Daniel VĂDRARIU 5/0

FC Sheriff Tiraspol (campioană): ↗Ionuț Andrei PETELEU 8/0

Olanda (1A)

Div.1 (1 jucători / 1 echipă)

ADO den HAAG (locul 18 din 18, a retrogradat): ↗Andrei Florin RAȚIU 10/0

Polonia (3A+2B)

Div.1 (3 jucători / 2 echipe)

MKS Cracovia (locul 14 din 16): Sergiu Cătălin HANCA 21/4, Cornel Emilian RÂPĂ 30/1

Jagiellonia Białystok (locul 9 din 16): Bogdan Ionuț ȚÎRU 25/2

Div.2 (2 jucători / 2 echipe)

Górnik Łęczna (locul 6 din 18, a promovat la baraj): ↘Gabriel Eugen MATEI 5/0

ŁKS Łódź (locul 5 din 18): ↗Daniel Marinel CELEA 1/0

Rusia (3A)

Div.1 (3 jucători / 3 echipe)

Ahmat Groznîi (locul 11 din 16): ↘Gabriel Cristian IANCU 6/0

FK Ufa (locul 13 din 16): ↗Ionuț NEDELCEARU 9/0

Ural Ekaterinburg (locul 12 din 16): Eric Cosmin BICFALVI 22/7

Scoția (1A+1B)

Div.1 (1 jucător / 1 echipă)

Rangers FC (campioană): Ianis HAGI 33/7

Div.2 (1 jucător / 1 echipă)

Heart of Midlothian (locul 1 din 10, a promovat): Mihai Cristian POPESCU 18/1

Slovenia (1A)

Div.1 (1 jucător / 1 echipă)

NK Maribor (locul 2 din 10): Alexandru CREȚU 20/2

Spania (1B)

Div.2 (1 jucător / 1 echipă)

SD Ponferradina (locul 8 din 22): Alexandru PAȘCANU 33/1

Turcia (8A+1B)

Div.1 (7 jucători / 4 echipe)

Denizlispor K (locul 21 din 21, a retrogradat): Costel Fane PANTILIMON 15/0

Gazișehir Gazientep FK (locul 9 din 21): Alexandru Iulian MAXIM 38/15, Alin Dorel TOȘCA 32/0

Gençlerbirliği SK (locul 20 din 21, a retrogradat): Sorin Bogdan STANCU 24/7

Kayserispor K (locul 17 din 21): ↗Denis ALIBEC 15/2, Silviu LUNG jr. 8/0, Cristian Ionuț SĂPUNARU 25/0

Div.2 (1 jucător / 1 echipă)

Bandırmaspor (locul 11 din 18): ↘Andrei Gabriel TORJE 8/1

Ucraina (2A)

Desna Cernighiv (locul 6 din 14): Constantin Cristian DIMA 1/0

Dinamo Kiev (campioană și câștigătoare a cupei): Tudor Cristian BĂLUȚĂ 1/0

Ungaria (8A+10B)

Div.1 (8 jucători / 4 echipe)

Diósgyöri VTK (locul 11 din 12, a retrogradat): Gheorghe Teodor GROZAV 29/8

MOL Fehérvár FC (locul 3 din 12 echipe): Adrian RUS 20/1

Puskás Ferenc Akadémia FC (locul 2 din 12 echipe): Alexandru Mihail BĂLUȚĂ 25/4, ↗Marius Dumitru CORBU 20/0, ↘↗Nándor Károly TAMÁS 8/0

Várda SE (locul 5 din 12 echipe): Claudiu Vasile BUMBA 31/4, Cornel Alexandru ENE 17/0, Mihai Adrian MINCĂ 3/0

Div.2 (15 jucători / 9 echipe)

Békéscsabai ESSC (locul 15 din 20): Raymond Barna LUKÁCS 27/9

Csákvári TK (locul 17 din 20): ↘Marius Dumitru CORBU 2/0, ↗Nándor Károly TAMÁS 3/1

Dorogi FC (locul 14 din 20): Áron Róbert GIRSIK 35/3, Tony Márkos KANALOS 15/2

Kaposvári Rákóczi FC (locul 19 din 20, a retrogradat): Carlo Alex ERDEI 23/2

Kazincbarcikai SC (locul 18 din 20, a retrogradat): Valter HEIL 5/0, Raul Zoram KRAUSZ 6/2, Leonardo Norbert MITRUSCSAK 5/0, Sergiu Adrian OLTEAN 27/2

Nyiregyháza Spartacus FC (locul 7 din 20): Csongor Béla FÉJER 22/0, Yasin HAMED 34/8

Soroksár SC (locul 8 din 20): Szilárd MAGYARI 21/2

Szeged 2011 FC (locul 12 din 20): Sergiu Ionuț MOGA 24/1

Vasas SC (locul 3 din 20): Szabolcs István KILYÉN 1/0

 

Cei din campionatele cu sistem primăvară-toamnă (ediția 2019)

Finlanda (1B)

Div.2 (1 jucător / 1 echipă)

AC Kajaani (locul 10 din 12, a retrogradat): David POPA 17/2

Kazahstan (2A)

Div.1 (2 jucători / 2 echipe)

FK Astana (locul 3 din 12): Dorin ROTARIU 13/1

Kîzîliar SK Petropavlovsk (locul 9 din 12): Gabriel Nicolae ENACHE 6/2

Lituania (1A+2B)

Div.1 (1 jucător / 1 echipă)

Žalgiris Vilnius (campioană): Liviu Ion ANTAL 17/6

Div.2 (2 jucători / 1 echipă)

FK Jonava (locul 1 din 14): Alin GHIDUREA 5/0, Bogdan PETRESCU 6/2

 

↗ plecat în timpul sezonului după ce a apucat să joace în noul sezon

↘ venit în timpul sezonului după ce a apucat să joace în noul sezon

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *