Sporturi

Trei pugiliști români calificați în finală la Europenele de Box de la Sofia

Pugiliștii români Ionuț Chiriac (categoria 52 kg, CS Nicolina Iași), Daniel Gîrleanu (54 kg, CSS Hunedoara) și Ana Maria Romanțov (48 kg, CS Power Box Iași – Steaua București) s-au calificat, luni, în finala Campionatului European de box pentru juniori de la Sofia, Bulgaria.

Gimnasta ieșeană Andreea Verdeş, locul 10 la Campionatul European de gimnastică ritmică de la Kiev

Campionatul European de gimnastică ritmică s-a încheiat duminică, la Kiev, iar România a avut o clasare în primele 10 gimnaste din Europa, prin ieșeanca Andreea Verdeş. Gimnasta pregătită la CS Corrado Iași de prof. Cătălina Radu și Cătălina Radu a obţinut cea mai bună clasare la cerc, locul 9 (23.500 puncte), iar la total a încheiat pe locul 10.